Влада великобританії дала добро і погодила деталі будівництва на території країни перспективного термоядерного реактора на незвичайному принципі. Демонстраційна установка буде запущена до 2025 року і повинна стати доказом роботи запропонованого підходу. Розробкою і будівництвом реактора займатиметься канадська компанія general fusion, але виробляти енергію на демонстраторі не планують.

Майданчик реакторів в уявленні художника. Джерело зображення: general fusion

Компанія general fusion з бернабі (британська колумбія, канада), почала розробку відносно компактної термоядерної установки в 2009 році. Замість популярних» бубликів ” токамаків канадці зробили ставку на технологію магнітно-інерційного синтезу (magnetized target fusion, mtf). Технологія mtf передбачає два методи для запуску і підтримки термоядерної реакції: інерційне стиснення паливної мішені і магнітне утримання плазми.

В тіло реактора впорскується паливо і одночасно по контуру робочого об’єму ректора створюється ударна хвиля, спрямована до центру. Це стискає плазму, яка утримується в магнітному полі всередині реактора, і запускає реакцію термоядерного синтезу. Стверджується, що такий спосіб дозволяє використовувати для утримання плазми звичайні електромагніти з мідною опліткою при кімнатній температурі, а не дорогі надпровідні магніти. Це серйозний плюс до економічної ефективності реактора.

Для знімання енергії синтезу також запропоновано цікавий спосіб. У реакторі є внутрішня оболонка, яка постійно обертається. По внутрішній стороні оболонки відцентрові сили рівним шаром розмазують рідкий шар зі сплаву свинцю і літію. Утворені в процесі термоядерного синтезу швидкі нейтрони поглинаються цим шаром, і ця енергія стане робочою для отримання тепла і електрики. Ковдра з рідкого металу також служить захистом обладнання та оточення від випромінювання.

Лабораторний реактор. Джерело зображення: general fusion

У лабораторних умовах фахівці general fusion провели понад 200 тис. Експериментів з компонентами термоядерного реактора в масштабі один до десяти. Габарити британського демонстратора складуть 70 % від розмірів майбутньої комерційної установки. Демонстратор повинен буде підтвердити роботу концепції і дозволити точно визначити рентабельність комерційної установки. Від демонстратора не чекають вироблення електроенергії, він повинен буде лише раз на секунду стискати паливо і показувати можливість запуску термоядерного синтезу.

Будівництво демонстратора розпочнеться в 2022 році в кампусі culham недалеко від оксфорда, що належить управлінню з атомної енергії великобританії (ukaea). Місце для майбутньої комерційної установки поки не вибрано. Очікується, що перший комерційний термоядерний реактор у великобританії компанія general fusion здасть в експлуатацію на початку 30-х років.