Всім хочеться, щоб комп’ютер або ноутбук літав, не зависав і не пригальмовував. Бюджетний варіант досягнення цієї мети – оптимізація системи. Це не завжди ефективно. А практичний спосіб домогтися швидкості – це купити планки оперативної пам’яті (ОЗП).

Видів ОЗП багато. Звідси виникає утруднення у виборі. У цій статті я розповім, як правильно підібрати і купити планки оперативної пам’яті комп’ютера або ноутбука.


Це вам теж буде цікаво:

  • Перевірка оперативної пам’яті Windows XP
  • Перевірка оперативної пам’яті на Windows 7

Зміст

  • 1 Як підібрати і купити планки оперативної пам’яті
  • 2 Інтерфейс оперативної пам’яті
  • 3 Форм-фактор оперативної пам’яті
  • 4 Частота оперативної пам’яті
  • 5 Об’єм оперативної пам’яті
  • 6 Таймінг оперативної пам’яті
  • 7 Виробник оперативної пам’яті

Як підібрати і купити планки оперативної пам’яті

Критерії вибору оперативки в ноутбук відрізняються від критеріїв для стаціонарного комп’ютера тільки фізичним розміром. У ноутбуці модулі ОЗП поменше, коротше. Так що в цілому методика вибору однакова.


До речі, в сучасних системних блоках теж можуть бути оперативні модулі, такі ж, як зазвичай бувають в ноутбуках. Це робиться з метою економії простору.

Якщо ви вирішуєте, які купити планки оперативної пам’яті, то самим розумним і правильним способом буде звернутися до сайту розробника вашої материнської плати. Саме там буде докладний і правдивий список всіх рекомендованих модулів ОЗП, які вам підійдуть. Але там все буде, швидше за все, не російською мовою, та все одно, не всі моменти виявляться зрозумілими. Тому розглянемо, за якими параметрами відрізняються моделі оперативної пам’яті.

Інтерфейс оперативної пам’яті

Оперативні пам’яті відрізняються за своїм інтерфейсах – кількість контактів і місцем розташування паза, вирізу. Існує кілька видів інтерфейсів ОЗП. Які саме вам купити планки оперативної пам’яті, підкаже сайт розробника материнської плати, маркування на старій оперативці (якщо така є, якщо ви вирішили поапгрейтить комп), або спеціальний софт.


DDR, DDR2, DDR3 — це види інтерфейсів ОЗП. Існує ще кілька малопоширених. Всі вони відрізняються один від одного фізично, відповідно, купивши неправильну ОЗУ, ви не зможете її вставити в свою материнську плату. Також є відмінності і електричні, тому навіть не намагайтеся втиснути.

Мабуть, це самий головний параметр, який слід дізнатися перед тим, як купити планки оперативної пам’яті.

Форм-фактор оперативної пам’яті

Це якраз те, що відрізняє оперативну пам’ять стаціонарного комп’ютера від переносного ноутбука. І побачивши свою оперативку один раз, ви точно дізнаєтесь, якого вона формат-фактора.


Є два види — DIMM і SO-DIMM. SO-DIMM коротше, відповідно, для ноутбуків. DIMM – для системних блоків.

Переплутати неможливо.

Частота оперативної пам’яті

Частота повинна підтримуватися материнською платою і процесор (знову ж таки, найкращий варіант це дізнатися – подивитися на сайті виробника або на маркуванні старої ОЗП). Частота вказуватися після інтерфейсу. Наприклад, DDR3-1333, де 1 333 – це частота в мегагерцах.


Частота оперативної пам’яті визначає швидкість передачі даних, тобто її швидкодія. Але значно швидше працювати комп’ютер від цього не стане. Вибирати оперативну пам’ять з відповідною частотою необхідно. Не варто гнатися за більш високою частотою, якщо материнська плата і процесор її не підтримують.

Якщо в материнську плату, що підтримує велику частоту, підключити оперативну пам’ять з меншою частотою, то материнська плата буде працювати, не використовуючи повністю свій ресурс. Якщо в материнську плату, що підтримує маленьку частоту підключити оперативну пам’ять з більшою частотою, то оперативна пам’ять не покаже повністю свій ресурс. Крім того, в обох випадках велика ймовірність виникнення різних помилок в роботі ОПЕРАТИВНОЇ пам’яті.

Тому вкрай важливо визначити частоту, на якій може працювати ваша материнська плата і процесор і купити планки оперативної пам’яті відповідно їй.


Пам’ятайте, що якщо у вас кілька модулів оперативної пам’яті в комп’ютері, і вони на різній частоті, обидва модулі будуть працювати на тій частоті, яка найнижча.

Об’єм оперативної пам’яті

Це обсяги, які збільшують продуктивність комп’ютера. Чим більше, тим краще. Часи, коли обсяг оперативної пам’яті вимірювався мегабайтами, давно пройшли, і тому тепер вони в гігабайтах.

Обсяг ОЗУ теж вказується на корпусі маркування зазвичай перед інтерфейсом 4GB DDR3 – значить 4 гігабайти мізків.

Таймінг оперативної пам’яті

Таймінг – це чергова каламутна річ, яка вам зустрінеться при виборі оперативної пам’яті. І я не буду на ній сильно заморочуватися, тому скажу лише три речі.

Перше – чим менше таймінг, тим краще, тим швидше буде працювати.

Друге – всі оперативні пам’яті в комп’ютері повинні бути з однаковим таймінгом.

Третє – таймінг на корпусі ОЗП маркується CL. Наприклад, CL 9-9-9-24.

Виробник оперативної пам’яті

Такі бренди, як Kingston, OCZ та Corsair зарекомендували себе як найкращі у виробництві модулів оперативної пам’яті. Бажано, щоб в одному комп’ютері були встановлені модулі від однієї і тієї ж фірми.

Є й інші параметри, за якими відрізняються модулі оперативної пам’яті, але вони незначні.