Про можливості пакету LibreOffice, де його скачати і як встановити, читайте в статті .

Невелике вступ

Той, хто свого часу вивчав інформатику в школі, напевно пам’ятає, що інформація може бути представлена в різному вигляді. І що таблиця — один з можливих способів такого подання. Використання таблиць в документах є гарним наочним способом упорядкувати дані. За допомогою текстового редактора LibreOffice Writer можна створити найрізноманітніші таблиці будь-якої складності і тим самим зробити так, щоб інформація в документах стала більш наочною.

Рис. 1 Використання таблиць у текстових документах

Загалом-то, для створення таблиць з розрахунками існує інша програма з пакету LibreOffice Calk (безкоштовний аналог Microsoft Office Excel). Саме ця програма дозволяє створити таблиці, в яких всі розрахунки відбуваються автоматично по введеним формулами. Але і в LibreOffice Writer є подібні інструменти, які було б дуже добре навчитися їх використовувати.

Створюємо таблицю

Дослідивши детальніше меню LibreOffice Writer, приходимо до висновку, що створити таблицю можна кількома способами. Серед них немає простих або складних, швидкі або повільні — всі вони приводять до одного і того ж результату. І кожен користувач у своїй роботі може використовувати той метод, який йому більше сподобається.

  • Перший спосіб — використання команди в головному меню Вставка → Таблицю…

Рис. 2 Створення таблиці

  • Другий — в тому ж самому меню Таблиця → Вставити → Таблицю… Або ж просто натиснути на клавіатурі комбінацію клавіш Ctrl + F12.

Всі способи призводять до того, що на екрані з’являється меню, в якому користувач може вказати основні параметри створюваної таблиці: ім’я таблиці (такого параметра немає в Microsoft Office Word), кількість рядків і стовпців, наявність заголовка або використання автоформату.

Рис. 3 Параметри створюваної таблиці

Унікальний спосіб створення таблиць

Всі перераховані вище способи присутні і в інших текстових редакторах. Але LibreOffice Writer дає можливість перетворювати вже набраний раніше текст у таблицю.

Для того, щоб скористатися цим способом, наберемо який-небудь текст, відокремлюючи один стовпець від іншого за допомогою клавіші Tab:

Рис. 4 Набраний текст

Виділимо набраний текст, після чого виконаємо команду головного меню:

Таблиця → Перетворити → Текст у таблицю.

Рис. 5 Перетворення тексту в таблицю

У меню, бачимо, що перетворити текст у таблицю можна, відокремлюючи одну комірку від іншої за абзацом, за табуляції, по крапці з комою або будь-якого іншого зазначеного символу.

Рис. 6 Параметри перетворення

В результаті цього з’являється таблиця, в яку перенесено увесь текст з поділом по стовпцях і рядках.

Рис. 7 Отримана таблиця

Форматуємо створену таблицю за допомогою автоформату

Створена будь-яким з перерахованих вище способів таблиця вже робить текстову інформацію більш наочною, але є спосіб змінити нудний формат. Для цього можна скористатися одним з варіантів автоформату. Встановлюємо курсор в будь-яку комірку таблиці і виконуємо команду головного меню Таблиця → Автоформат.

Рис. 8 Використання автоформату

Запропонованих варіантів багато, і серед них можна вибрати той, який підходить саме для цієї таблиці.

Створення свого автоформату

Якщо жоден із запропонованих варіантів автоформату не підходить, то можна створити свій власний формат і використовувати його для інших таблиць.

Для цього спочатку форматуємо таблицю так, як це необхідно, використовуючи для цього меню Таблиця. Це меню з’являється автоматично, коли курсор знаходиться в одній з клітинок таблиці. Якщо такого чомусь не відбувається, можна викликати це меню виконавши команду Вид → Панелі інструментів → Таблиця.

Рис. 9 Форматуємо таблицю самостійно

Використовуючи меню, наводимо зовнішній вигляд таблиці до бажаного результату. Можна додати стовпці або рядки, вирівняти текст у клітинках, змінити колір цих осередків. Можна навіть відсортувати інформацію в таблицях, переставивши рядка за алфавітом. Можна також розбити якісь комірки на декілька частин або навпаки — об’єднати, створивши з декількох комірок в одну.

Якщо у форматі тепер все влаштовує, то можемо зберегти форматування для того, щоб використовувати його в наступних таблицях. Для цього в меню Таблиця натискаємо кнопку Автоформат, потім кнопку Додати і даємо ім’я нового автоформату.

Рис. 10 Зберігаємо створений варіант форматування

Додаткові можливості

Програма LibreOffice Writer дає можливість використовувати в створених таблицях формули для нескладних розрахунків. Якусь подобу редактора електронних таблиць LibreOffice Calk, природно, на самому примітивному рівні.

Для того, щоб скористатися цими формулами, необхідно встановити курсор у потрібну комірку і натиснути в меню Таблиця команду Сума. Або ж виконати команду в головному меню Таблиця → формула. Або ж просто натиснути клавішу F2.

У верхній частині екрана з’явиться рядок формул (так само, як це відбувається в редакторі електронних таблиць). Вибір, загалом-то, не дуже великий, але не варто забувати, що LibreOffice Writer все-таки текстовий редактор, а не інструмент для проведення розрахунків.

Рис. 11 Використання формул у таблиці

Встановивши потрібну формулу, отримуємо підсумкову таблицю. Можна зробити невелику перевірку й переконатися, що при зміні будь-якого значення, відбувається зміна підсумкової суми (як це відбувається і в редакторах електронних таблиць).

Рис. 12 Підсумкова таблиця

Джерело: http://3das.com.ua/