При перегляді властивостей будь-якого файла ви можете бачити два параметри, що вказують на його вагу – «Розмір» і «На диску». І ці показники будуть різними. І, напевно, вам було цікаво, чому вони різні, чим вони відрізняються, і який дійсний вага поточного файлу. У цій статті я вам це доступно поясню.

«Розмір» і «На диску» — в чому різниця

Отже, якщо клікнути правою кнопкою миші на файл і вибрати пункт «Властивості», то ми бачимо вікно, в якому можемо подивитися вага даного файлу. Вони вказуються в рядках «Розмір» і «На диску». Ці параметри різні.

Чому вони різні і який реальний вага файлу? Щоб це зрозуміти, відійдемо від комп’ютерної теми і звернемось до життєвого прикладу.

Уявіть собі, що у вас є 3 бочки по 10 літрів кожна. І вам необхідно зберегти в них 12 літрів пива і 5 літра томатного соку. Ви заливаєте пиво в першу бочку, туди пометилось лише 10 літрів. Решта 2 літри пива ви заливаєте в другу бочку. 5 літрів томатного соку можна позначити в останню третю бочку.

В результаті у вас вийшла одна повна нирка пива, одна бочка пива заповнений лише на 2 літри, і ще одна бочка томатного соку, заповнена лише наполовину.

Повернемося до комп’ютерів. На жорсткому диску з файловою системою NTFS (на комп’ютерах найчастіше саме така файлова система) існують осередки розміром 4 Кб. Це як наші бочки по 10 літрів. Файли, збережені на жорсткому диску, будуть заливатися в ці «бочки» по 4 Кб. Таким чином, якщо ми зберігаємо на комп’ютері файл розміром, скажімо, 8 Кб, він займе 2 комірки пам’яті (2 бочки). Якщо ми зберігаємо файл розміром в 5 Кб, він теж заміт 2 клітинки (4 Кб в одну і 1 Кб в іншу). Файли розміром менше 4 Кб займають одну клітинку.

Продовжуємо вести лінію від бочок з пивом і томатним соком. Коли ви залили 10 літрів пива на одну бочку, а решту 2 літра в іншу, ви не стали наповнювати цю не до кінця залиту бочку пива томатним соком (адже не можна змішувати пиво і сік). Ви в цьому випадку використовували іншу, нову бочку.

Так і з комірками пам’яті. Якщо файл розміром 5 Кб, займає 2 клітинки (4 Кб в одній і 1 Кб в інший), то ця заповнена до кінця осередок, не займеться іншим файлом. Інший файл буде записуватися в наступну вільну комірку.

І тепер повернемося до самого початку – параметрами «Розмір» і «На диску». «Розмір» вказує, скільки реального обсягу файлу, тобто, скільки пива було в дійсності. А «На диску» показує, скільки цей файл зайняв місця на диску, тобто, скільки обсягу бочок пішло на збереження наявного пива.


Параметр «Розмір» є реальним розміром файлу. Файл буде таким, на який носій ви б його не перемістили. А «На диску» вказує, скільки місця він займає на жорсткому диску. Він може залежати від файлової системи носія. «Розмір» і «На диску» завжди близькі, але перший менше другого.

Для закріплення знань звернемося до скріншоту з прикладами. На першому скріншоті ми бачимо параметри «Розмір» і «На диску» рівні 10 байт і 4 Кб, відповідно.

Це означає, що файл реально важить всього 10 байт, на жорсткому диску займає одну цілу комірку – 4 Кб. У цій клітинці інші файли не будуть записані.

На другому скріншоті параметри «Розмір» і «На диску» рівні 5.99 Кб і 8 Кб, відповідно.

Це означає, що реальний розмір файлу 5,99 Кб, а на диску він займає дві комірки пам’яті, тобто 8 Кб. При цьому одна з них заповнена повністю на 4 Кб, а друга частково – на 1,99 Кб. І інший файл в цю, не до кінця заповнену, комірку пам’яті не запишеться.