Оперативна пам’ять (ОЗП) — це частина комп’ютера, яка використовується системою для запису в неї поточних операцій під час роботи. Очевидно, що від стану цієї залізяки залежить працездатність комп’ютера. Тому і з’являється іноді необхідність проводити перевірку оперативки.

Найяскравішою ознакою пошкодження ОЗП є часте і довгий зависання комп’ютера, якого раніше однозначно не було, поява синього екрану без будь-яких видимих причин і інші неадекватні поведінки. І тут перевірка оперативної пам’яті на помилки здатна допомогти встановити діагноз.

У цій статті розглянемо, як зробити перевірку оперативної пам’яті на Windows 7. Ніяких сторонніх програм скачувати не доведеться, так як ця операційна система оснащена своєї утилітою для цієї процедури.


Це вам теж буде цікаво:

  • Як правильно вибрати і купити планки оперативної пам’яті
  • Перевірка оперативної пам’яті Windows XP

Перевірка оперативної пам’яті на Windows 7

Отже, все просто. Натискає «Пуск» і вибираємо «Виконати». Або, якщо рядок «Виконати» немає, то натискаємо клавіші win+R. У вікні пишемо mdsched і натискаємо Ок.

Відкриється вікно «Засіб перевірки пам’яті Windows». Якщо ви хочете зробити перевірку оперативної пам’яті на Windows 7 миттєво, то вибирайте перший пункт «Виконати перезавантаження і перевірку».

Комп’ютер перезавантажиться і перед завантаженням системи проведе перевірку оперативної пам’яті. Тут слід мовчки дочекатися закінчення процесу завантаження Windows. Коли перевірка закінчиться, Windows завантажиться, і якщо все добре з оперативкою, то ви побачите повідомлення про це.

Якщо у вашому комп’ютері більше одного модуля оперативної пам’яті, то перевіряти їх потрібно по черзі. Тобто, перед перевіркою в материнській платі повинна бути тільки одна оперативка.

Налаштування перевірки оперативної пам’яті в Windows 7

Якщо після перевірки оперативної пам’яті Windows з’явилося гарне повідомлення, то рано радіти. Це була перевірка на слабкому режимі, на яку рекомендується виконати в перший раз. У разі вдалих результатів слід виконати більш глибоку перевірку.

Для цього знову запускаємо через командний рядок mdsched і знову вибираємо перший пункт. Під час чергового початку перевірки тиснемо клавішу F1 і виходимо на опції. Тут буде 3 режими:

  • Basic – основний вид перевірки, самий поверхневий. Займає кілька хвилин. Швидше за все, він і був використаний при першій перевірці.
  • Standart – більш глибокої режим перевірки, який триває близько години. Після першої перевірки з хорошим результатом, рекомендується використовувати режим Standart для більш точного діагностування.
  • Extended – розширений режим перевірки, який триває кілька годин. Якщо перші два режими не показали помилок в оперативці, то можете ним скористатися, якщо хочете. Хоча я не рекомендую. Аж надто довго.

В опціях перевірки можна визначити кількість повторень тестів. За замовчуванням оперативка перевіряється двічі. Тобто, кожен тест проводиться два рази. Ви можете встановити своє число від 0 до 99. Якщо напишіть 0, то перевірка буде відбуватися до тих пір, поки ви її не зупините. Очевидно, що чим більше проходів ви встановите, тим довше буде проводитися перевірка, але тим надійніше буде її результат.

Також в опціях перевірки оперативної пам’яті Windows 7 можна включити або відключити застосування кеш процесора. Якщо вимкнути, то відповідна реакція на натискання клавіш буде з затримкою.

До речі, в налаштуваннях перевірки оперативної пам’яті миша не діє. Користуйтеся тільки клавішами стрілок, Tab і Enter. Щоб зберегти зміни, натисніть F10, що б скасувати перевірку оперативки – Esc.

Розшифровка результатів аналізу, лікування

Якщо в ході перевірки ви виявили помилки, то не поспішайте бігти і купувати нову пам’ять.

Для початку переконайтеся, що несправна саме оперативка, а не материнська плата. Для цього спробуйте вставити модуль пам’яті в інший слот, не в той, в якому вона показувала неполадки. Також потріть контакти модуля пам’яті канцелярським гумкою перед установкою. Ще непогано було б перевірити модуль на іншому комп’ютері.

Якщо на вашому комп’ютері працює розігнане залізо, то помилки оперативної пам’яті можуть з’являтися з-за нього. Вимкніть розгін.

Якщо ви зробили все це, провели перевірку оперативної пам’яті знову і знову виявили помилки, то цей орган вашої машини дійсно несправний, і потрібна пересадка. Купуйте нову оперативку.