Якщо ви активний користувач Windows, то ви напевно стикалися з проблемою раптової появи синього екрану з якимись незрозумілими білими літерами. Як правило, після перезавантаження комп’ютера все знову працює, як і раніше. Але неспокійне почуття все ж залишається.

У цій статті я розповім вам, що означає цей синій екран, наскільки він небезпечний, як дізнатися, в чому причина його появи, як її можна усунути, а також познайомлю вас з програмою Bluescreenview, і розповім, як нею користуватися.

І перш, ніж починати вирішувати проблеми, нам знадобиться трохи теорії.

Що таке синій екран


Повідомлення на синьому екрані або BSOD (англ. «blue screen of death» — «синій екран смерті») є захисною функцією комп’ютера. Вона виконує припинення роботи у разі критичних умов, які можуть нашкодити ПК. Щоб діагностувати помилку, необхідно прочитати повідомлення.

Уявіть, що людина раптово побачив щось страшне і впав від цього в непритомність. Чому? Тому що спрацювала захисна функція організму. Адже від страху у нього могли полопати судини, розірватися серцеві м’язи, з’явитися психічна травма на все життя. Тому тіло вирішив не перенапружуватися і полежати трохи без свідомості, поки це страшне не закінчиться. Тобто, це захисна реакція.

Коли комп’ютер відчуває шок, тобто глобальну помилку, вирішити яку неможливо, і при якій подальша робота може виявитися ризикованою для його складових частин, спрацьовує захисна функція. Комп’ютер припиняє роботу, наостанок виводячи повідомлення на синьому екрані. Саме в цьому повідомленні і криється пояснення того страшного, що побачив ваш комп’ютер, від чого впав у непритомний стан.

Синій екран BSOD (англ. «blue screen of death» — «синій екран смерті»)

Наше завдання – дізнатися, в чому причина.


Не поспішайте переустаналивать Windows при появі синього екрану, це може і не вирішити проблему, так як проблема може бути фізична, і критися у внутрішніх або зовнішніх комплектуючих.

До речі…

До речі, якщо ви не встигаєте прочитати повідомлення на синьому екрані, тому що ваш комп’ютер перезавантажується, зробіть наступне:

 • Натисніть правою кнопкою миші на «Мій комп’ютер» (або «Комп’ютер», або що там у вас…) і виберіть «Властивості».
 • Виберіть «Додатково» та натисніть кнопку «Параметри».
 • Приберіть галочку навпроти «Виконувати автоматичну перезавантаження».
 • Щоб комп’ютер не перезавантажувався

  Після цих дій при появі синього крану комп’ютер не будете перезавантажуватися. Після прочитання повідомлення ви зможете перезавантажити його самостійно, натиснувши на кнопку рестарту.

  Bluescreenview: як користуватися і як діагностувати причину синього екрану

  Bluescreenview – це програма, яка допомагає діагностувати повідомлення синього екрану і зрозуміти, у чому причина його появи. Програма крихітна і не вимагає установки на комп’ютер.


  Bluescreenview – це програма, яка демонструє файли дампа (які утворюються кожен раз при появі синього екрану). Для кожного дампа можна переглянути таблицю з повною інформацією події, яка буде корисна користувачеві або ремонтнику ПК для діагностування проблеми.

  Головне питання, що виникає при роботі з Bluescreenview: як користуватися цим? Недосвідчений користувач не все відразу зрозуміє. Для прискорення розуміння я спеціально для вас навіть підібрав російську версію, яку ви можете завантажити за посиланням нижче.

  Bluescreenview

  • Операційна система: Windows XP, Vista і 7 (x32 і x64);
  • Мова: російська;
  • Розробник: Nir Sofer.

  Завантажити зараз!4984 Завантаження

  Отже, зараз я вам покажу, як користуватися Bluescreenview.

  Відразу після запуску програми ми бачимо два вікна: у верхньому відображаються всі файли дампів, які створилися після появи синіх екранів; а в нижньому — драйвери пристроїв, серед яких червоним відзначені ті, які і викликали помилку.

  Виберіть у верхньому вікні один з файлів дампа, а в нижньому двічі клікніть на драйвер, відзначений червоним (їх може бути декілька). У вікні ви можете бачити повну інформацію про даному програмному забезпеченні і, нарешті, з’ясувати, який пристрій викликало помилку.

  Наприклад, на скріншоті нижче, ви бачите, як я виявив, таким чином, проблему у своїй звуковій карті, проблема в якій викликала кілька разів синій екран.

  Знаходимо пристрій, яке викликає помилку

  Якщо ви самі не хочете розбиратися і користуватися Bluescreenview, то ви можете створити звітний файл про дампі і направити його комусь із знайомих фахівців. Для цього необхідно клікнути правою кнопкою на файл дампа і вибрати пункт «HTML-звіт: вибраний елемент».

  Скласти HTML звіт про помилку


  Зверніть також увагу на те, що в меню, яке з’являється при натисканні правою кнопкою, є ще пункти для того, щоб погуглити. Можливо, вам це допоможе вирішити проблему.

  Синій екран: причини й рішення

  Отже, тепер ви знаєте, як користуватися Bluescreenview. і самі або за допомогою спеціаліста з’ясували, в якій частині комп’ютера у вас проблема. Наступне питання: чому це сталося і як її вирішити?

  Ось що може бути:

  • Якщо синій екран з’являється під час важких операцій, наприклад, ігри і програми з великими вимогами, то проблема криється, швидше за все, в перегріві якихось деталей. Рішення: апгрейд комп’ютера або відмова від цих програм і ігор.
  • Якщо синій екран з’являється спонтанно, без видимих подій, а при користуванні Bluescreenview постійно фігурує один і той же драйвер, то причина може бути в цьому драйвері. Можливо, він від ненадійного постачальника. Рішення: встановлення правильного драйвера або відмова від цього драйвера і пристрої.
  • Якщо причиною синього екрану є одне і те ж, то, можливо, в ньому живе вірус або воно пошкоджено. Рішення: перевстановлення драйверів, переустановка системи або очищення від вірусів, можливо, допоможе відновлення системи. Як це зробити в Windows XP тут, а в Windows 7 – тут.
  • Але все ж, найчастішою причиною синього екрану є фізична несправність, пошкодження того чи іншого пристрою, яке обслуговується тим драйвером, яке викликає помилку. Рішення очевидно: ремонт або заміна пристрою.