Студія turtle rock studios , дебютувавши з суперпопулярною кооперативної зомбі-м’ясорубкою left 4 dead , потрапила в дивне становище. Унікальна і навіть в якомусь сенсі революційна evolve виявилася мало кому цікава, адже як би людина на блакитному оці не хвалив все нове і незвичайне, мозок неусвідомлено буде всіма силами прагнути до речей звичним, приземленим і не вимагає побудови нових звивистих доріжок нейромедіаторів. Так, причин її провалу море, але найголовніша, на наш погляд, описується просто – в ній просто не було місця для веселощів і можливості розслабитися. Натиснути “старт” і без зайвої мішури влитися у випадкову сесію, щоб просто весело постріляти, радіючи бризкам крові і феєрверку з кінцівок. Так, в left 4 dead були і високі садо-мазо-складності, і тактично вивірені сутички в режимі versus, але на чолі кута став культовим зомбі-бойовика все одно стояло елементарне веселощі. Back 4 blood, ніби як, повертає нам ту саму завзяту зомбі-м’ясорубку, але продиратися до неї належить крізь бамбуковий гай з суперечливих рішень, чужорідних, на перший погляд, механік і викликають подив обмежень.

Бета-версія back 4 blood залишила у нас досить суперечливі враження . Якщо коротко, опис нового проекту turtle rock studios можна звести до фрази “той самий left 4 dead з невеликими дивацтвами”. Але варто копнути трохи глибше, і з’ясується, що цих “дивацтв” стільки, що від звичної формули залишилися тільки ріжки, та ніжки. Замість того, щоб дати вам зрозумілу кооперативну зомбі-м’ясорубку, гра відразу тицяє вам в обличчя якийсь мудрованої картковою системою, змушуючи складати колоди. Тут же вилазять персонажі з різними здібностями, необхідність збирати і грамотно витрачати гроші в межах сесії, кастомізація зброї, поділ усіх предметів на рівні “рарности”, витрата витривалості, різні калібри, система травм…

Зізнатися чесно, нам, як і багатьом, перший час хотілося просто відмахнутися від новинки, обізвати гру “жалюгідною пародією”, побурчати, як розробники “зламали все, за що ми їх любили”, і просто втекти в старий добрий left 4 dead 2 , де все добре, і трава зеленіша, і зомбі бадьоріше. Однак, куди цікавіше і правильніше все ж спробувати вникнути в вінегрет з нових механік, спробувати скуштувати, зрозуміти і прийняти нове бачення кооперативних ігор від студії.

Для початку хочеться розквитатися з картковою системою, яка по першості розлютила багатьох. Як би ці прокляті картки не дратували спочатку, в них заритий гігантський пласт різноманітності, реіграбельності і солодкого відчуття прогресії між забігами. Спочатку є слабенька стартова колода, яку вам, швидше за все, буде лінь редагувати до моменту, поки навіть на складності “рекрут” ваша банда намертво не загрузне в особливо складному моменті. З часом ви почнете свідомо формувати білди всією командою, і тоді back 4 blood розквітне. Хтось бере на себе роль медика, вибирає симпатичну азіатку, збирає колоду на посилення лікування і швидкість реанімації. Хтось відіграє роль рубаки-берсерка з бонусами на ближній бій, йому необхідна витривалість, товста шкіра і лікування за рахунок ударів. Хтось підтримує команду патронами, які, на відміну від тієї ж left 4 dead, частенько закінчуються. Асортимент карт буде регулярно поповнюватися, а ви придумувати нові цікаві збірки. Особливо потужні посилення від карт йдуть в комплекті зі штрафами. Наприклад, прискорити реанімацію на цілих 150% за рахунок зменшеного на 5% здоров’я.

Особливий інтерес викликають карти перешкод. Як і корисні карти для формування білда, вони вибираються після кожного пройденого етапу, відкрутитися від вибору з двох і більше зол, зрозуміло, неможливо. Етап дозволено заполонити непроглядним туманом, на рівні може з’явитися більше дверей з сигналізацією або зграй ворон, які закликають натовп від необережних рухів гравців. Від деяких карт частина рядових зомбі спалахують вогнем, покриваються шипами або починають розбризкувати кислоту після смерті аки чужі. Також ви можете приректи себе на битву з одним з трьох босів у випадковому місці або посилити і без того вкрай паскудних особливих заражених. Під кінець будь-якого акту (крім останнього) гра вже без вибору вивалює на вас таку пачку проклять, що без грамотно сформованого білда вижити в цьому хаосі стає зовсім важко.

Загальна задумка turtle rock studios зрозуміла: вони вирішили цього разу витягнути командну взаємодію і планування на абсолютно новий рівень на шкоду доступності і динаміці. У left 4 dead ви теж самі по собі були нікчемні, варто якомусь мисливцеві або курцеві схопити вашу тушку. Але це стосувалося безпосередньо бойових ситуацій. Back 4 blood ж крім цього робить величезний упор на підготовчий етап, задовго до битви. Крім вибору персонажа і формування колоди вам потрібно спланувати ще купу тонкощів. Хто візьме набори інструментів для розтину замків, хто патронташ, а хто дефібрилятор? як розподілити скромний запас патронів різного калібру? є навіть вкрай корисна можливість скидати товаришам будь-який предмет, зброю або накопичені гроші. Фінанси в рамках сесії грають ключову роль, адже без них не вийде навіть повністю вилікуватися у настінної аптечки, коли ваш персонаж травмований. Кожен забіг починається з закупівлі всяких ніштяков у ящика постачання, особливу цінність в якому представляють дорогі, але вкрай смачні перманентні поліпшення для всієї команди.

Складнощів всього три, але навіть друга неслабо ламає роги всім любителям просто фаново помісити мертвечину. Третю і зовсім не можуть здолати самі розробники, виходячи з численних інтерв’ю. Підвищення складності, крім іншого, збільшує шкоди по товаришам, і тут ми підходимо до ще однієї важливої особливості back 4 blood – тут часто краще взагалі не стріляти, ніж стріляти аби куди. Шалена куля не тільки шкідлива для дупи товариша, але і ризикує злякати зграю ворон, активувати сигналізацію на деяких дверях і автомобілях і розбудити крикливого зомбі-стукача. На відміну від left 4 dead, способів випадково закликати орду по вашу душу набагато більше, особливо, коли “карти не так лягли”. Буквально.