Більшість комп’ютерів оснащені повітряною системою охолодження. Це означає, що його деталі охолоджуються за допомогою потоків повітря, які створюються за допомогою вентиляторів. Іноді трапляються неприємності, і з’являється тривожний шум. У цій статті я вам розповім про те, чому сильно шумить кулер у стаціонарному комп’ютері і ноутбуку, і як від цього можна позбутися.


Частенько можна зустріти поради, що якщо сильно шумить кулер, потрібно знизити швидкість його обертання за допомогою спеціальних програм або через BIOS. Однак не досвідченим користувачам я б не рекомендував цього робити. Зниження швидкості може спричинити перегрів деталей з їх подальшим летальним результатом і дорогим ремонтом.

Це вам може бути цікаво:

  • Як часто міняти термопасту, і як це робити
  • Можливі причини, чому ноутбук сильно нагрівається
  • Придбати охолоджуючу підставку для ноутбука

Причина 1. Пил в системі охолодження

Якщо сильно шумить кулер, то відкрийте свій комп’ютер і погляньте на пил, яка там зібралася. Саме вона найчастіше є причиною шуму. Так, пил, осіла на лопатях вентилятора, змінює його центробежность, від чого він починає дзижчати. Крім того, якщо пил порушує повітряний потік охолодження, кулеру доводиться обертатися швидше, щоб підтримувати нормальну температуру деталей.

Пил зі стаціонарного комп’ютера або ноутбука можна прибрати за допомогою маленького пилососа, фена або пензлика. Також можна використовувати ватку, змочену спиртом, щоб видалити старі затверділі шматки пилу.


Будьте уважні при очищенні пилу. Комп’ютер в цей момент повинен бути відключений від живлення. Не можна робити грубих рухів, щоб нічого не пошкодити всередині. При використанні спирту, не можна допускати потрапляння на плати. Після обробки спиртом комп’ютер можна включати тільки хвилин через 10-15.

Причина 2. Несмазанный кулер

Якщо сильно шумить кулер, причина може бути в самому вентиляторі. Якщо очищення пилу не допомогла, то слід змастити маслом підшипник. Для цього можна використовувати машинне масло.


Для змащення кулера не можна використовувати автомобільний або рослинне масло, і тим більше вазелін.

Для того щоб змастити кулер, можна використовувати шприц з голкою або ватку. У більшості випадків можна навіть не знімати сам вентилятор, а просто віддерти декоративну наклейку в центрі – звідси можна отримати доступ до підшипника.

Причина 3. Зламаний підшипник

Якщо у вентилятора зносився підшипник, то він буде шуміти. Як правило, супутніми симптомами є не оцентрованное положення кулера, і зачіпання лопатями про його корпус при обертанні.

У цьому випадку, якщо сильно шумить кулер – це ще добре. У гіршому випадку він зупиниться і все перегріється. Тому краще не чекати цього і просто поміняти вентилятор.

До розряду цієї ж причини можна віднести і тріщини в лопатях вентилятора. При їх виявленні теж доведеться міняти вентилятор. Правда, це трапляється рідко.

Причина 4. Погано закріплені деталі

Можливо, що у вас в комп’ютері шумить не кулер, а щось інше, що піддається вібрацій від обертання кулера. Наприклад, якщо жорсткий диск або диск дисків погано закріплені в системному блоці, то вони будуть вібрувати і давати неприємний шум. Аналогічна ситуація може бути, якщо погано закручені гвинти в корпусі або деталі ноутбука.

Чого там говорити. Буває, що кактус у горщику, поставлений на корпус системного блоку, починає вібрувати так сильно, що заважає працювати.

Який шум нормальний, а якийсь ненормальний

Якщо сильно шумить кулер, то спочатку зрозумійте, наскільки сильно.

  • Шум вентилятора повинен бути схожий на звук невеликого протягу. Трохи шуму – це нормально.
  • Якщо під час ігор або при запуску якихось важких програм, сильно шумить кулер, то це нормально, так як процесор відчуває більше навантажень і вентилятор починає крутитися швидше, щоб охолодити його (хоча почистити пил, якщо давно цього не робили, не завадить).


І пам’ятайте, що системний блок шумить більше, ніж будь-ноутбук. Так що, якщо у вашого друга з ноутбуком майже немає шуму, то не поспішайте шукати проблеми в своєму системнику – він повинен шуміти сильніше.

Як дізнатися який кулер шумить

З ноутбуком все просто – в переважній більшості випадків там тільки один вентилятор. А ось зі стаціонарним комп’ютером складніше – мінімум два вентилятора: на процесорі і в блоці живлення. А може бути і більше.

Якщо сильно шумить кулер в системному блоці, то, щоб з’ясувати джерело, в більшості випадків допомагає просто відкрити корпус, прислухатися і зрозуміти напрямок зайвого звуку. Якщо це не допомагає, можна спробувати ризикований метод – акуратно і ненадовго (на мить) зупиняти (сповільнювати обертання) кожного з вентиляторів, натиснувши на їх центр пальцем. Однак це може бути небезпечним для заліза, так що постарайтеся просто прислухатися.

Коли несправний кулер знайдений, приступайте до лікування.


Якщо сильно шумить кулер в блоці живлення, то будьте обережні. При проведенні робіт обов’язково відключіть його від мережі і приступайте тільки через 3-5 хвилин, так як в конденсаторах блоку живлення зберігається залишковий електрика, яке може відчутно вразити вас.