Перші літій-іонні акумулятори вийшли на ринок в 1991 році за активної участі компанії sony, але лише в 2019 році їх творці отримали нобелівську премію в галузі хімії. Людство зараз гостро потребує нових технологіях зберігання електричного заряду. Пошук альтернатив літієвим батареям активно ведеться, в якості однієї з них пропонується використовувати магній.

Джерело зображення: pixabay

Як пояснює nikkei asian review, навіть сама по собі властивість одного іона магнію переносити два електрони проти одного в іоні літію дозволяє значно збільшити щільність зберігання електроенергії. За попередніми підрахунками, магній зможе зберігати до 1 квт електроенергії в одному літрі об’єму. Їх розробкою займається науковий консорціум e-magic, який об’єднує дослідників данії, ізраїлю, німеччини, іспанії та великобританії. Підтримку проекту надає влада євросоюзу, а серійними акумуляторами на базі іонів магнію розробники готові ощасливити учасників ринку лише в наступному десятилітті.

Вартість магнію в умовах масового виробництва може бути нижчою, ніж у літію. Магній використовується при створенні негативного електрода акумуляторів. Представники e-magic відзначають, що їм вже вдалося створити прототип магнийионного акумулятора, що витримує до 500 циклів зарядки і розрядки. У сша представниками корпоративного дослідницького інституту toyota ведуться розробки по використанню магнийионной батареї з позитивним електродом на базі органічного складу і електроліту на основі бору. Прототипи поки витримують не більше 200 циклів зарядки і розрядки, але відрізняються від літієвих більш високою стабільністю.

Японські вчені експериментують з акумуляторами, чиї позитивні електроди виготовлені з оксиду марганцю, а негативні з магнію. Іншою альтернативою літію є цинк-тим більше, що він вже багато десятиліть застосовується при створенні елементів живлення. Цинкіонні батареї схильні до меншого ризику загоряння в порівнянні з літій-іонними. Якщо три десятиліття тому японські фахівці виступили в ролі першопрохідців у створенні літій-іонних акумуляторів, то в наші дні китайські і корейські компанії випереджають ту ж panasonic за обсягами виробництва тягових батарей. Японія поки не розгубила науковий потенціал у цій сфері, але в питаннях комерціалізації нових технологій вона не повинна проявляти слабкість.