Якщо ви не знаєте, як скласти формулу в Excel, то ви не використовуєте і половини можливостей цієї програми, і напевно, даремно втрачаєте час, коли щось вважаєте. Формули – це чудовий інструмент, який полегшує життя всім тим, хто змушений постійно підраховувати. Завдяки їм, необхідність постійно користуватися калькулятором пропадає – можна створити власний шаблонний калькулятор, який буде заточений під індивідуальні вимоги, і потім просто постійно підставляти свої цифри.

Таким чином, можна легко обчислити та аналізувати, наприклад, сімейний бюджет, бюджет фірми (і взагалі будь-які витрати і доходи), комунальні платежі, платежі по видачі зарплати і все, що завгодно, що вимагає підрахунку. До речі, в бухгалтерії частенько використовуються Excel бланки з формулами.

У цій статті я розповім вам, як скласти формулу в Excel з простими виразами, тобто такі, які складаються з простих алгебраїчних операторів – додавання, віднімання, множення, ділення і круглі дужки. Власне, це і є основа обчислень.

Створення формули Excel

Візьмемо простий приклад, який проходять в дитячому саду. Припустимо, нам необхідно записати наступний вираз у вигляді формули:

X+Y=Z

У ньому X, Y – це якісь цифри, які ми знаємо, і Z – невідомий поки підсумок їх складання. Перед тим, як скласти форму в Excel, відкрийте документ і визначте в ньому клітинку, в якій буде міститися підсумок вираження. У моєму випадку це C1.

У цій клітинці записуємо формулу, яка починається зі знака «=», потім вказуємо лівим одиночним клацанням мишки на клітинку, яка буде у нас «X», в моєму випадку — це A1. Після цього бачимо, що в комірці C1 записалася координата комірки першого доданку. Потім ставимо алгебраїчний оператор, який виконує обчислення, тобто «+» (набираємо прямо з клавіатури). І в кінці клікаємо мишкою на клітинку, яка у нас «Y», в моєму випадку — це B1, її координата відразу ж з’являється в комірці, де у нас підсумок, тобто С1. В підсумку наша формула виглядає так «=A1+B1».

Як скласти формулу в Excel


Замість того, щоб клацати мишкою на потрібну комірку, можна ще писати її координати вручну. Кому як зручно.

Після того, як скласти формулу в Excel вдалося, потрібно натиснути клавішу «Enter». І тепер можна спробувати вписати якісь цифри у клітинку A1 і B1, щоб подивитися, як порахується підсумок в C1.


Перед тим, як скласти формулу в Excel, запам’ятайте, які алгебраїчні оператори можна поставити між координатами осередків:

  • «+» — додавання;
  • «-» — віднімання;
  • «*» — множення;
  • «/» — ділення.

Тепер ускладнимо нашу формулу, і уявімо, що нам необхідно вирахувати наступне вираз:

X+Y-N+5=Z

Тут у нас, є відомі змінні X, Y і Z, а також постійна — число 5. Необхідно обчислити результат операції між ними. Для цього спочатку вписуємо в потрібну комірку постійну, у мене вона буде в комірці B2. Потім знову переходимо в клітинку, де у нас записується підсумок обчислень, в моєму випадку – C1, і натискаємо на неї двічі, щоб продовжити нашу формулу.

Отже, число N у нас буде осередок А2. Я продовжую формулу знаком «–», і потім клікаю на A2, щоб вона з’явилася у формулі. Потім пишу «+» і клікаю на клітинку, де постійне число 5, тобто на B2. Формула Excel отримує такий вид ««=A1+B1, A2+B2. В кінці натискаю «Enter» і можна відчувати формулу.

Як скласти формулу в Excel


Скласти формулу в Excel можна не тільки з одним, але і з двома і більше алгебраїчними операторами. Також в формулі може брати участь якась постійна величина (одна або декілька), для цього необхідно вказати координати цих осередків. Крім цього, постійне число може бути вказана безпосередньо у формулі, тобто, вона знайде такий вид «=A1+B1-A2+5».

Отже, я вже майже все розповів про те, як скласти формулу в Excel з простими діями, залишилося сказати лише про круглих дужках. Тут, власне, все просто. Як ми пам’ятаємо зі школи, вирази в дужках завжди виконуються першими, і якщо вам необхідно скласти якусь складну формулу, то можна використовувати дужки, набравши їх з клавіатури, уклавши в них потрібну ділянку формули.


Дужки теж пишуться в тій комірці, в якій вказується підсумок обчислень. Потрібно просто набирати їх з клавіатури. Пам’ятайте, що будь-яка відкрита дужка повинна бути згодом закрита.

Наприклад, як на цьому скріншоті. Формула там виглядає так «=A1+B1(A3*B3) A2+B2.

Як скласти формулу в Excel


Перед тим, як скласти формулу в Excel, пам’ятайте ще одну річ – формули можна копіювати. Для цього потрібно виділити всі клітинки, які беруть участь у ній, і скопіювати. Вставити можна як у тому ж самому документі, так і в іншому. Не варто побоюватися того, що формула перестане працювати із-за того, що координати клітинок зміняться – запису у формулі зміняться автоматично.