Перше знайомство

Пакет LibreOffice – вільне програмне забезпечення, за допомогою якого можна організувати всі види офісних робіт. Цей пакет включає в себе безкоштовні аналоги найбільш поширених програм: текстовий редактор Writer, редактор електронних таблиць Calc, векторний графічний редактор Draw, програма підготовки презентацій Impress, редактор формул Math і система управління базами даних Base. Текстові документи будь-якої складності, всі види табличних розрахунків, якісні презентації, створення і супроводження бази даних – все це дозволяє робити пакет LibreOffice.

Рис. 1. Основні програми пакету LibreOffice

Де взяти?

Завантажити цей пакет можна абсолютно безкоштовно (і при цьому – абсолютно законно) з сайту виробника https://ru.libreoffice.org/download/. Формат MSI – спеціальний формат інсталяційних пакетів для Windows. На цій сторінці розташований файл-русифікатор, якщо, звичайно, ви хочете мати якісно локалізований продукт.

Рис. 2. Сторінка офіційного сайту

Системні вимоги досить скромні. Пакет чудово працює під усі версії Windows, починаючи з XP. Вимагає 256 Мб оперативної пам’яті (при рекомендованих 512 Мб) і 1.5 Гб на жорсткому диску. Крім цього пакет з легкістю ставиться на Macintosh і Linux (а в багатьох версіях він вже інтегрований в систему з самого початку).

Встановлюємо на свій комп’ютер

Установка пакета під Windows не викликає труднощів. Все робиться для будь-яких дистрибутивів – простим клацанням мишки запускається завантажувальний файл. І програма установки практично без втручання користувача усе зробить самостійно.

Рис. 3. Інсталяція пакета

Якщо все пройшло як треба, то в меню по кнопці Пуск з’явиться новий рядок LibreOffice і список тих програм, які входять в цей пакет. На цьому можна вважати інсталяцію успішно завершеною.

Рис. 4. Кнопка “Пуск” після інсталяції

Необхідний відступ

Суперечки навколо безкоштовних офісних пакетів не припиняються, затихаючи і відновлюючись з новою силою. Прихильники визнаних програм стверджують, що безкоштовне ПЗ не може бути якісним. Їм заперечують прихильники безкоштовних програм, заявляючи, що немає сенсу платити за потужний програмний продукт, якщо немає необхідності використовувати його можливості на повну потужність. У будь-якому випадку, у широко поширеного пакету Microsoft Office зараз з’явилися гідні альтернативи. І добре, що у кожного користувача з’явився вибір, яке програмне забезпечення встановлювати на свій комп’ютер, і яким чином його використати.

Плюси і мінуси

З точки зору простого користувача, пакет LibreOffice мало чим відрізняється від відомих лінійок офісних програм. Навчитися працювати в ньому нескладно, а людина, у якого є досвід роботи з Microsoft Office, може вільно вирішувати свої повсякденні завдання за допомогою LibreOffice після трьох-чотирьох уроків.

До безперечних плюсів цього пакету можна віднести його сумісність з файлами DOC і RTF. Якщо у користувача накопичилася велика папка текстових документів, електронних таблиць і презентацій, які зроблені в MS Office, то всі вони можуть бути відкриті, відредаговані і роздруковані в пакет LibreOffice. І, в кінцевому підсумку, дивлячись на аркуш паперу, неможливо точно визначити, у якій з програм був створений цей документ.

Порівнюємо можливості

Якщо порівнювати можливості пакету LibreOffice із звичним для багатьох Microsoft Office, тобто безліч параметрів, за яким вільне нітрохи не поступається «монстрам» офісного справи. Почнемо з того, що всі програми LibreOffice є кросплатформним. І безліч сучасних операційних систем (Windows, Linux, Mac OS X, iOS і Android) цілком успішно дозволяють працювати з цими програмами. Чого не можна сказати про Microsoft Office, для якого придатні операційні системи Microsoft Windows, Apple Mac OS X, Symbian S60 і Android.

Порівнюючи LibreOffice з іншими безкоштовними пакетами (з OpenOffice, наприклад), теж можна знайти масу переваг. Інтерфейс LibreOffice більш близький до MS Office зразка 2003 року. І користувачеві, який довгий час працював на MS Office, буде простіше перейти на LibreOffice. Часто саме цей фактор є вирішальним для простого виконавця, якому немає необхідності цікавитися тонкощами функціоналу і нюансами нутрощів офісних пакетів.

Незважаючи на численні схвальні думки, LibreOffice можна назвати ідеальною програмою. Движок програм є досить важким. І швидкість виконання основних операцій (зберегти, зберегти як…, відкрити, експортувати) трохи вище, ніж у OpenOffice. Але навряд чи на це зверне увагу ще хтось, крім допитливого користувача, для якого важлива різниця в дві-три секунди.

Підсумки

Вирішити за вас, який з офісних пакетів використовувати в своїй повсякденній роботі, не може ніхто. У кінцевому рахунку відмінності між офісними програмами (текст на аркуші паперу, картинка на екрані, барвистість діаграми) не є надто суттєвими. Хорошим рішенням буде, напевно, спробувати навчитися працювати, використовуючи для цього декілька пакетів по черзі. А для цього варто ознайомитися з кількома простими уроками, щоб розібратися в перевагах і недоліках кожної програми.

Джерело: http://wnro.kiev.ua/