Створення листів-розсилок у програмі LibreOffice Writer

При використанні пакету LibreOffice, звичайні користувачі часто навіть не здогадуються про всі можливості, які надає цей пакет. Набрати текст, оформити його відповідно з деякими вимогами, при необхідності додати фото і роздрукувати отриманий документ – ось і все, чим обмежується робота з текстовим редактором LibreOffice Writer. А його можливості, й справді, набагато ширше. І нітрохи не поступаються тим, які є у самих іменитих платних офісних пакетів.

Одна з таких можливостей – створення нового текстового документа, шляхом автоматичного занесення в нього вже наявної інформації з файлу електронних таблиць.

Ставимо завдання

Припустимо, що є необхідність створити за певним зразком велика кількість однакових документів, і лише в деяких місцях цих листів слід внести унікальні дані:

Рис. 1. Зразок листа

Як видно на малюнку № 1, переважна частина цього листа повинна залишитися без змін. І тільки в місцях, які на малюнку позначені сірим фоном, повинна бути внесена інформація унікальна для кожного адресата.

Готуємо файли для злиття

Для того щоб отримати на виході такі листи (їх може бути кілька сотень), необхідно провести невелику попередню роботу. У самому звичайному редакторі електронних таблиць LibreOffice Calc треба буде створити невелику базу даних, в яку внести інформацію про кожного випускника.

Рис. 2. Створена база даних в електронній таблиці

Обов’язкова умова для такої таблиці – у першій рядку необхідно вказати назви полів. Надалі це дозволить правильно підключати до потрібних місць необхідну інформацію.

Попередня робота, справді, не така проста (список може бути досить об’ємний). Але, одного разу створивши такий список випускників (клієнтів, товарів, адрес, специфікацій) і постійно коригуючи його, можна створювати сотні листів кількома клацаннями мишки.

Крім файлу електронних таблиць, створюємо текстовий документ необхідного оформлення, залишаючи незаповненими ті місця, в яких будемо надалі заносити інформацію з електронних таблиць.

Рис. 3. Текстовий шаблон для підключення бази даних

Створені два файли (текстовий і електронних таблиць) зберігаємо в якомусь каталозі (там, де можна буде їх легко відшукати).

Встановлюємо зв’язки між файлами

Щоб у текстовому редакторі скористатися інформацією, яка зберігається в електронних таблицях, необхідно в першу чергу встановити зв’язки між цими файлами. Для цього необхідно в текстовому редакторі послідовно виконати команду Файл –> Майстер –> Джерела даних адрес (див. малюнок).

Рис. 4. Запускаємо майстер злиття документів

Розібратися з меню майстра нескладно. У віконці, що з’явилося, вибираємо пункт «Інший зовнішній джерело даних».

Рис. 5. Вибираємо спосіб підключення

Потім натискаємо на кнопку в центрі нового вікна «Налаштування». І у великому контекстному меню вибираємо пункт «Електронна таблиця».

Рис. 6. Вибираємо тип підключається файлу

Після всього цього вказуємо шлях до файлу, де зберігається інформація про випускників. На цьому етапі можна скористатися кнопкою «Тестове з’єднання» і переконатися, що все зроблено правильно. Призначення полів на цьому етапі можна не проводити (просто натиснути кнопку «Далі»), а от ім’я адресної книги задаємо «Випускники». І обов’язково вказуємо в «Розташування» шлях, де автоматично буде створений файл LibreOffice Base.

Рис. 7. Завершуємо підключення

Перевірити, що все відбулося правильно, можна, натиснувши на кнопку F4, або відшукавши в меню «Стандартна» кнопку «Джерела даних». У вікні можна проконтролювати правильність підключення.

Рис. 8. Робимо перевірку

 

Заповнюємо поля, використовуючи зв’язок між файлами

Впровадити необхідні поля на свої місця потрібно, використовуючи команду головного меню: Вставка –> Поля –> Додатково (або натиснути комбінацію клавіш Ctrl+F12).

Рис. 9. Викликаємо меню для установки полів

Поле буде вставлено саме туди, де в даний момент знаходиться курсор. Тому встановлюємо його після слова «Шановний» (не забуваємо відступити один пробіл). І на закладці «База даних», вибравши необхідне підключення і потрібну таблицю, натискаємо кнопку «Вставити».

 

Рис. 10. Встановлюємо поля

Якщо все зроблено правильно і акуратно, повинно вийти ось що:

Рис. 10. Готовий документ з підключеними полями

 

Створюємо остаточний документ для розсилки

Фінальний документ отримуємо, виконавши команду: Сервіс –> Розсилка листів. У вікні послідовно справляємося з усіма пунктами, кілька разів натискаючи на кнопку «Далі». У підсумку виходить текстовий файл, в якому стільки сторінок, скільки було заповнено рядок у базі даних електронних таблиць. І на кожній сторінці замість і т. д. буде проставлена інформація з таблиці.

Джерело: http://ua-games.com.ua/