Досить важко відмовитися від курки, що несе золоті яйця, особливо якщо вона зустрічається раз на сто, а то і тисячу курок. Ось і виходить, що якщо вже якась студія зніме успішний сезон ситкому або детектива, то будьте впевнені-його будуть вичавлювати до останньої краплі, висмоктуючи сюжет з пальця, поки рейтинги не впадуть до критичного мінімуму. Саме з цієї причини популярні шоу зазвичай закінчуються у формі чогось похмурого, нудного і безідейного — як інакше, якщо сценаристи готувалися писати історію на три сезони, а потім боси дали завдання розтягнути події ще на десять. І сьогодні я пропоную згадати найяскравіші приклади цього золотого правила малого кінематографа.

Ходячі мерці

 • 11 сезонів (161 серія), очікується фінал.
 • потрібно було закривати після 4 сезону.

Можна сміливо заявити, що це кращий серіал про зомбі за всю історію людства — автори проекту придумали відмінну історію, яскравих непересічних персонажів і створили масу класних екшн-сцен за участю живих мерців. Кожна серія радувала подіями, розбурхувала кров і змушувала нервувати в очікуванні швидкої смерті когось із головних героїв. Проблема лише в тому, що поступово зомбі майже перестали бути проблемою — сценаристи все більше часу приділяли діалогам, нудним сценам, розповіді без родзинки і взаєминам тих, що вижили. І хоча віддані фанати, звичайно, додивилися до самого кінця, в глибині душі вони розуміли, що роблять це на автоматі, а не від великого бажання.

Теорія великого вибуху

 • 12 сезонів (279 серій).
 • потрібно було закривати після 5 сезону.

Спочатку ситком замислювався як історія про компанію вчених-гіків, які відмінно розбираються в теоретичній фізиці, відеоіграх і коміксах, але абсолютно не вміють спілкуватися до жінок. На жаль, сценаристи відмовилися від початкової концепції на початку третього сезону після полярної експедиції, почавши переробляти проект у бік відносин, любові, шлюбу і навіть дітей. І хоча жарти, безглузді ситуації і дивацтва головних героїв нікуди не поділися, вже на шостому сезоні «теорія» більше була схожа на перезапуск «друзів», ніж на ситком про науку, гиків і їх пристрасті. Але ж шоураннера це не зупинило-всього було знято 12 повноцінних сезонів!

 • 8 сезонів (177 серій).

Ймовірно, немає людини, яка в 2004 році не дивився “доктора хауса” – серіал підірвав телебачення чорним гумором, смертельними хворобами і, звичайно, харизматичними персонажами. Проблема лише в тому, що буквально кожна серія розвивалася за стандартним шаблоном — поки хворий чекає висновку лікаря, хаус скандалить з усіма підряд, дає інтернам шанс розгадати загадку самостійно, а потім за пару хвилин до кінця серії повідомляє діагноз (зазвичай плачевний). Спочатку це затягувало, але досить швидко формат приївся і набрид — серіал можна було сміливо закривати на шостому сезоні, але, природно, цього ніхто не зробив.

Залишитися в живих

 • 6 сезонів (122 серії).
 • потрібно було закривати після 2 сезону (або взагалі не знімати).

Крах літака, виживання на безлюдному острові і спроби повернутися додому спочатку виглядали неймовірно захоплююче, та й режисер в кінці кожної серії показував трохи цікавих кадрів з наступного епізоду, буквально змушуючи сидіти і чекати продовження. Проблема в тому, що вже на другому сезоні стало ясно — герої топчуться на місці, а автори проекту придумують загрози просто для того, щоб на екрані хоч щось відбувалося, поступово йдучи від фантастики в релігію. Той випадок, коли була придумана шикарна зав’язка історії, але ніхто не подумав, як би її красиво закінчити. У підсумку-ходіння по колу і найжахливіша кінцівка в історії.

 • 15 сезонів (327 серій).
 • потрібно було закривати після 3 сезону.

Коли знімалася перша серія даного серіалу, актори виглядали молодими підтягнутими хлопцями з вогнем в очах і посмішкою на обличчі — в останньому сезоні навіть комп’ютерна графіка не рятувала від зморшок і втоми. І це зрозуміло, адже спочатку планувалося закрити історію за три сезони, а в підсумку їх зняли п’ятнадцять. За цей час серіал встиг трансформуватися з «мисливців на відьом» з зрозумілими сюжетами і яскравими моментами в щось абсолютно неймовірне, з божествами, смертю, архангелами, ангелами і не тільки. Сценаристи, мабуть, самі вже не знали, яких би труднощів придумати для відважних братів вінчестерів, і, лише опинившись в повному глухому куті, все-таки прийняли рішення проект закрити.

Втеча

 • 5 сезонів (90 серій).
 • потрібно було закривати після 1 сезону.

У першого сезону “втечі” був ідеально продуманий до дрібниць сценарій — старшого брата садять за вбивство, якого він не скоював, і засуджують до смертної кари, а молодший влаштовує пограбування, щоб потрапити в ту ж в’язницю і потім влаштувати втечу, рятуючи родича від електричного стільця. І хоча початковий план ламається буквально на другій серії, брати спільно з іншими ув’язненими знаходять рішення кожної нової проблеми, діставшись у підсумку до заповітної свободи. Ось тільки серіал був настільки успішним, що сценаристи вигадували нові пагони з цими ж героями ще чотири сезони, поки аудиторія остаточно не втомилася.

 • 12 сезонів (262 серії).
 • потрібно було закривати після 8 сезону.

Якимось незбагненним чином даний проект вислизнув від стандартних проблем американських ситкомів-жарти через роки не стали нудотними, актори все ще відмінно грали свої ролі, не було осідань за сюжетом. Проблема була лише в чарлі шині-він виконував головну роль, попутно прикладаючись до пляшки і заборонених препаратів. Одного разу, після 36-годинної тусовки у себе вдома, він потрапив до лікарні, а боси студії прийняли рішення актора вигнати, поставивши на його місце ештона кутчера. І хоча перегляди від цього абсолютно не впали, колишня хімія між героями випарувалася, пропав той шарм чарлі шина, через якого, фактично, ситком і злетів.

Клініка

 • 9 сезонів (182 серії).
 • потрібно було закривати після 8 сезону.

Завдяки граничній простоті, доброті і приємній атмосфері, «клініка» проіснувала стільки сезонів без єдиного натяку на старіння або простий. Персонажі розвивалися, сюжет не переходив в драму, аудиторія була більш ніж задоволена. Для восьмого сезону була написана класна кінцівка з душевними сценами прощання, кожному герою приділили увагу, була поставлена жирна крапка в майже десятирічній історії. Але замість того, щоб на цьому закінчити і піти далі, шоураннери серіалу чомусь вирішили знімати ще, але вже з іншими акторами в центрі кадру-задумка провалилася на першому ж сезоні, ситком остаточно закрили, але осад залишився.

Залишається лише прийняти і дивитися

Безумовно, багато фанатів були б невимовно раді правильній, доречною і своєчасної кінцівці кожного з вищевказаних історій. Щоб сюжетну лінію штучно не затягували, герої не перетворювалися з молодих хлопців в пенсіонерів, і на кожне питання було дано виразну відповідь. Проблема лише в тому, що серіали, як і будь-який вид цифрового розваги, в першу чергу створюються для заробітку грошей, а вже потім для задоволення потреб глядача. І поки ситуація не зміниться, а, швидше за все, це відбудеться через п’ять хвилин після ніколи, шанувальникам телешоу доведеться і далі дивитися на сивіючих від сезону до сезону головних героїв.