Мало хто, крім посвячених, знає, що в даний час йде серйозна баталія архітекторів з проектувальниками.

Суть баталії така — неважливі архітектори воліють створювати дизайн фасадів, не заморочуючись про їх реалізацію на практиці. Вони не збираються припиняти фантазійний політ у зв’язку з нормативами, пожежною безпекою та іншими скучнейшими речами. А на претензії проектувальників вони можуть відповісти — я творець, а ви вже самі думайте, як все це відтворити.

З іншого боку, неважливим проектувальникам не з руки робити щось крім квадратів і прямокутників. Не вміють, та й страшнувато.

Справжні архітектори і справжні проектувальники завжди знайдуть компроміс.

Машинка для архітектора

Можна сказати що стандартної САПР для російських архітекторів служить ArchiCAD, тому це можна розглядати як загальний збірний варіант САПР в архітектурі. Якщо трохи модернізувати це, можна було б прийти до спільної згоди між проектувальниками і архітекторами.

Почнемо з того, що помилки архітекторів в основному пов’язані з незнанням нормативів. Треба віддати належне, що всі швидкоплинні норми знати просто неможливо. Якщо проектувальники, навіть не повністю знаючи еквіваленти перерізів і модулі деформації, можуть отримати точні розрахунки тільки за допомогою програмного комплексу, то, в архітекторів рятівної машинки ще немає.

Де заритий компроміс

Справжнім продуктом архітектора є не краса зовнішнього вигляду, а оптимальне поєднання планувань. ArchiCAD не надає в цьому плані зовсім ніяких інструментів.

В ідеалі робота над проектом повинна містити такі функціональні можливості:

  • дані про призначення будівлі;
  • розрахункові величини (площа, обсяг будівельний, застроечная площа, розміри ділянки, необхідної під забудову, вогнестійкість і інші);
  • на підставі отриманих від архітектора даних САПР вираховує оптимальне розташування внутрішніх приміщень, пожежних виходів та інших необхідних елементів споруди;
  • до основних інструментів «Двері», «Вікно», «Сходи» включити такі, як «Евакуаційний вихід»;
  • проведення аудиту проекту з вказівкою на недоліки;

Мова про евакуаційному виході зайшла не випадково. Адже саме він прив’язаний до чітким і жорстким нормативам, не враховуючи які, врешті-решт, доводиться терміново переробляти основний проект.

Розробники САПР роблять упор на віртуалізацію будівлі і зовсім не приділяють уваги автоматизації техніко-економічних параметрів проекту. Хоча це і є найбільш трудомісткий етап розробки. Хоча замовників проекту, крім зовнішнього вигляду, дуже сильно цікавить обсяг будівельних робіт та інші показники, що безпосередньо впливають на фінансування.

На погляд інженера

САПР, в якій не можна закласти конструкційні особливості (прозорість, світловідображення, коефіцієнт теплопровідності), не може вважатися повноцінним засобом розробки.

Так, редактор конструкцій багатошарових досить додати функціонал розрахунку теплопровідності, щоб уникнути помилок у виборі товщини стін в залежності від матеріалу. Те ж саме з питомою вагою. Якщо під час розробки архітектор побачить, що пропонована їм навантаження вимагає балку в півтора метра заввишки, він напевно замислиться і прийме правильне рішення.

Більшість відомих САПР є хорошими програмними пакетами для дизайнерів, але не архітекторів.

Поєднання візуального конструювання за технічними показниками в режимі розробки це, напевно, і є ідеальна САПР!