Як вибрати антивірус

4-27-2021

Мій кращий друг купив новий ноутбук, а через місяць, коли закінчився пробний період встановленого антивіруса, подзвонив мені з питанням, який захист встановити. Я порекомендував йому microsoft security essentials, яким користуюся сам. Мій друг не надто обізнаний в питаннях інформаційної безпеки, щоб прискіпливо з’ясовувати у мене причини такого вибору. Але якби він поцікавився, я б сформулював дуже коротко:»він тобі найкраще підходить”. Про те, як підібрати найбільш підходящий антивірус, і піде мова в цій статті, а прикладами послужимо ми з одним та сайт https://ua.softlist.com.ua

Microsoft довгий час не мала антивіруса, через що репутація компанії сильно страждала. Дійсно, кількість всіляких заражень windows просто неймовірне, але як ми вже з’ясували в другій статті серії, причиною цього часто є відсутність оновлень безпеки операційної системи і сторонніх додатків. Однак пропоновані компанією захисні програми не вирішували проблему. Наприклад, захисник windows розрахований тільки на протидію шпигунам, а засіб видалення шкідливих програм не забезпечує захист в реальному часі.

У антивірусних компаній давно склалася практика самостійно захищати відомі і активно використовувані “дірки” в операційній системі. І до пори до часу microsoft відбувалася рекомендацією встановити антивірус із зазначенням списку рекомендованих програм. Але в якийсь момент компанія опинилася в скрутній ситуації. З одного боку, наростав тиск громадськості і навіть державних структур з приводу недостатніх захисних заходів в windows, а з іншого – антимонопольна політика євросоюзу не допускала можливості включити антивірус до складу операційної системи. І ось, коли вже сильно припекло, з’явився антивірус microsoft security essentials, доступний користувачам ліцензійних операційних систем. Такий спосіб поширення microsoft вибрала, щоб»і вівці були цілі, і вовки ситі”.

Завдяки ситуації, що склалася, ми тепер можемо побачити, як microsoft security essentials конкурує з антивірусними продуктами, які давно працюють на цьому ринку і заслужили відмінну репутацію і повагу користувачів. Звичайно, microsoft просуває власний антивірус, але при цьому вас ніхто не обмежує у виборі. Якщо ви користуєтеся іншою захисною програмою, компанія теж рада, тому що вас можна сміливо викреслити зі списку користувачів, на яких розраховано більшість загроз. Головне-це регулярне оновлення антивіруса, і це питання абсолютно не повинен вас турбувати, якщо ви користуєтеся безкоштовним або ліцензійним продуктом. Якщо ж ви проводите якусь частину свого часу в пошуках “незабаненних” ключів, рівень захисту системи знижується, тим більше що поширення шкідливих програм під виглядом «вареза» вельми поширене.

З часом у мене склався список вимог до антивірусу, яким я поділюся з вами, а заодно поясню, чому нам з одним, незважаючи на різний рівень комп’ютерних знань, підходить microsoft security essentials.

Всі антивіруси спочатку налаштовані для оптимального захисту з точки зору їх творців. Здавалося б, їх можна не налаштовувати. На практиці ж так виходить далеко не завжди, а змінювати доводиться не тільки параметри захисту антивіруса, але і рівень повідомлень.

Microsoft security essentials дуже простий. У ньому немає модулів захисту від спаму або блокування посилань на фішингові сайти, тому і відключати або налаштовувати особливо нічого. Але потрібно врахувати, що антивірус розрахований на роботу в середовищі програмного забезпечення microsoft – фільтр спаму є в outlook, а фішинг контролює фільтр smartscreen в internet explorer 8, тобто для компанії немає сенсу дублювати ці функції. Тому, коли друг поцікавився, чи потрібно щось налаштовувати, я відповів негативно. Та й мене така ситуація теж влаштовує, оскільки я віддаю перевагу налаштовувати програми тільки при необхідності. У microsoft security essentials я за великим рахунком змінив лише параметри сканування комп’ютера за розкладом.

А ось що нерідко доводиться налаштовувати в захисних програмах, так це рівень повідомлень. На мій погляд, деякі антивіруси надмірно докучають користувачам своїми повідомленнями. Оновився і молодець, навіщо відволікати своїм вікном? такі оповіщення збивають концентрацію, і потім потрібно кілька секунд, щоб повернути її, що знаходить підтвердження навіть в наукових дослідженнях. До того ж при вигляді повідомлення антивіруса користувача пробирає холодок, а у деяких починається тиха паніка. З іншого боку, прагнучи забезпечити безпеку системи, захисні програми іноді беруть на себе несподівані функції. Наприклад, один мій приятель ніяк не міг збагнути, чому значок eset в області повідомлень не зелений, а жовтий, що сигналізує про недостатній рівень захисту. А програма просто хотіла повідомити, що не встановлені останні оновлення операційної системи, тому що вона ще й за цим стежила (що є хорошою ідеєю).

Microsoft security essentials поводиться дуже скромно з точки зору уваги до своєї персони, що не тільки ідеально підходить моєму другові, але і повністю відповідає моїм вимогам. Звичайно, в ньому можна налаштувати автоматичну реакцію (видалення, карантин або дозвіл) на чотири рівні загроз, але для кожного вже задано рекомендоване дію, хоча з інтерфейсу абсолютно незрозуміло яке воно.