Перше слово, яке приходить на розум після десятка годин стрес-тесту age of empires iv, – “знайоме”. У багатьох відношеннях четверта частина більше схожа на ремейк age of empires ii з сучасною графікою і опрацьованим призначеним для користувача інтерфейсом. І це непогано.

Відмінності дизайну чотирьох фракцій, які були доступні на стрес-тесті, помітні куди краще, ніж у високоповажного предка четвертої епохи, принаймні на макрорівні. На краще це чи на гірше, але relic явно не ризикує порушити основну формулу, закладену 22 роки тому.

На стерсс-тесті були представлені англія, китай, священна римська імперія і аббасидський халіфат, і всі чотири фракції є найбільш “звичайними”. Нам не дали спробувати “незвичайні” цивілізації із заявлених в age of empires iv: кочові племена монголів або багатогранну русь.

Одні епохи, різні імперії

З усіх доступних фракцій китайці, ймовірно, відрізнялися від інших більше всіх. Їх імперський чиновник (юніт підтримки) може використовуватися для пасивного збільшення вашого доходу золота за рахунок збору податків, які повільно накопичуються у всіх ваших базових будівлях. Або можна наказати спостерігати за конкретною будівлею для збільшення його продуктивності.

Одночасно в розпорядженні гравця не може бути більше чотирьох чиновників. Таким чином гра не перетворюється на кошмар мікроменеджменту. Гра сильно не карає, якщо ви забули про них, але заохочує, якщо ви ними грамотно розпоряджаєтеся. Такий підхід дозволяє отримувати вигоду з імперських чиновників як казуальним гравцям, так і хардкорним.

Аббасиди та їх ідеологічні суперники з священної римської імперії заохочують створення дуже щільних міських забудов. Кожна будівля халіфату, пов’язана безперервним ланцюжком з вашим головним технологічним центром, будинком мудрості, сприяє відкриттю золотих століть, які значно підвищують вашу економіку. Германці дозволяють будувати спеціальні мітки, які збільшують довговічність всіх будівель в їх радіусі, а у їх міських центрів є здатність екстреного ремонту, яка відновить здоров’я прилеглих будівель без необхідності використання робітників.

На противагу їм, англійці найкраще підходить для масштабної гри. Знамениті англійські довгі лучники мають збільшену дальність стрільби в порівнянні з іншими юнитами далекого бою, а їх фортеці являють собою комбінацію з казарми, стрільбища і стайні. Юніти, що знаходяться поруч з оборонними спорудами, отримують тимчасовий бонус атаки кожен раз, коли ворог підходить на певний радіус від будівлі. Англія-це цивілізація, найбільш близька до класичних фракцій з age of empires 2.

Склад армій для кожної фракції досить невеликий, але зрозумілий. Є кілька типів піхоти ближнього бою, кілька видів військ далекого бою (включаючи порохові юніти в імперську епоху), кавалерія і багатий набір облогових знарядь. Кожній фракції дісталося принаймні по два унікальних юніта:

  • китай: арбалети чо-ко-ну, з підвищеною скорострільністю, але меншою бронебійністю, і імперський чиновник.
  • аббасиди: мехаристи (лучники верхи на верблюдах) і імам – духовний лідер.
  • священна римська імперія: прелат-це загін підтримки, який лікує і надихає довколишні армії. Легка піхота ландскнехтів з втратою по площі.
  • англія: довгі луки, рання важка піхота, і селяни, які вміють стріляти з лука.

Є й інші незначні відмінності. Англія і германці отримують доступ до важкої піхоти раніше, ніж інші фракції, щоб змоделювати відмітний німецький стиль ударної війни. Але натомість аббасиди можуть досліджувати фалангу, роблячи своїх списоносців більш конкурентоспроможними проти інших типів піхоти.

Це не total war

Коли ці загони зустрічаються на полі битви, настає пора веселощів, як в 1999 році. Ви як і раніше обмежені максимальною популяцією в 200 одиниць. Юніти будуються по одному, за винятком одного пізнього будівлі для германців, яке виробляє по п’ять за раз.

Епічний і захоплюючий масштаб, але за мірками 1999 року. Після десятиліття розвитку серії total war ці битви більше схожі на сутички. Можливо, якби relic представили кожен юніт як загін з декількох бійців, то можна було б домогтися ілюзії більшого розмаху.

Графіка безумовно хороша, але нічого видатного – особливо це стосується моделей юнітів, які, м’яко кажучи, не вражають.

Судячи з того, що нам показали, успіх age of empires iv багато в чому буде залежати від того, наскільки гравці зацікавлені в переосмисленні rts 22-річної давності. Грі не вистачає нововведень, між третьою і другою частинами набагато більше відмінностей, ніж між другою і четвертою. Ця гра не здивує вас, гра не переосмислює жанр стратегій в реальному часі. Можливо, з виходом монголів щось зміниться, але поки що age of empires iv нагадує ремейк другої частини, який і в такому вигляді відчуває себе відмінно.

Повноцінний реліз стратегії відбудеться 28 жовтня на pc.