Китайських автовиробників штовхає до розробки власних напівпровідникових компонентів не тільки сформований дефіцит комплектуючих, але і посилюється конкуренція. Китайський автогігант geely залучив ресурси місцевого підрозділу arm до розробки 7-нм і 5-нм процесорів для автопілота, а виробник бюджетних електромобілів wuling розраховує до 2025 року на 90% перейти на використання власної елементної бази.

Джерело зображення: china daily

Про тенденції місцевої галузі повідав ресурс nikkei asian review. Підрозділ китайської geely, що спеціалізується на розробці компонентів (ecarx) і arm china, як пояснює джерело, вже розробили 7-нм чіп siengine dragonhawk 1, який буде використовуватися до кінця наступного року в машинах geely і контрольованих нею марок для управління мультимедійними і телекомунікаційними функціями. Масове виробництво 7-нм чіпа до третього кварталу почне тайванська компанія tsmc. Вже в 2024 році партнери розраховують створити 5-нм чіп для управління системами активної допомоги водієві.

Не всім китайським автовиробникам при цьому потрібні передові функції і техпроцеси. Спільне підприємство saic-gm-wuling automotive, яке прославилося на весь світ своїм компактним електромобілем wuling hongguang mini ev з початковою вартістю $4500, теж приступило до розробки власної напівпровідникової бази. До середини десятиліття воно розраховує на 90 % перевести випускаються в китаї власні електромобілі на використання самостійно розроблених чіпів. Швидше за все, цим автовиробником рухає бажання захиститися від дефіциту і оптимізувати собівартість продукції.

Компанія dongfeng motor почала масове виробництво силової електроніки для транспортних засобів з силовими установками нового покоління, до яких відносяться і акумуляторні електромобілі. Великий виробник електромобілів byd збирається вивести свій напівпровідниковий підрозділ на біржу, щоб залучити кошти на його розвиток. Зарубіжні автовиробники теж не упускають можливості якщо не створити власні компоненти, то хоча б укласти довгострокові контракти з їх постачальниками. Так вчинила відносно globalfoundries, наприклад, американська ford motor. Розробку власних чіпів ведуть tesla і volkswagen, а toyota motor силами спеціалізованих підрозділів їх вже випускає.

Китай, за оцінками експертів, забезпечує себе напівпровідниковими компонентами всього на 20 %, а місцевий автопром обмежений показником в 5 %, і навряд чи в найближчі роки пропорція зміниться. У всякому разі, випускати чіпи за передовими техпроцесами китайські компанії не зможуть через санкції сша, тому місцеві розробники будуть сильно залежати від зовнішніх підрядників на зразок тієї ж tsmc. На щастя, переважна частина автомобільних компонентів може виготовлятися за досить зрілим літографічним нормам.