Надзвукові літаки можуть розвивати неймовірну швидкість, але у них є одна проблема: вони видають нестерпно гучний звук. Коли літак летить швидше швидкості звуку, утворюються ударні хвилі, які поширюються від літака, зливаються і створюють звукові удари, чутні на землі за багато кілометрів.

Зараз наса спільно з компанією lockheed martin skunk works працює над удосконаленням авіаційної промисловості за допомогою свого надзвукового літака x-59 quiet supersonic technology (quesst), який зменшує звукові удари до ледь чутного звукового стуку.

Новий одномісний літак x – 59 буде мати довжину 99,7 футів, ширину 29,5 футів (30 м на 9 м) і буде летіти на висоті 55 000 футів (16,7 км) зі швидкістю 1,4 маха, або 925 миль/год (1 488 км/год). Однак у нього не буде лобового вікна.

Замість цього він буде використовувати розроблену наса систему зовнішнього огляду (xvs).

Як повідомляє forbes, керівник підсистеми xvs наса ренді бейлі називає систему штучного зору “останньою лінією оборони” в тій частині, де пілот може використовувати її для того, щоб побачити зустрічний літальний апарат. “набагато раніше, ніж ми дістанемося до цієї точки, у нас є інформація увс [управління повітряним рухом] і ads-b, що припускає, що інший [повітряний транспорт] знаходиться на ній”, – пояснив він.

У x – 59 не передбачено носової обтічник, щоб зберегти його довгу голкоподібну форму, додав бейлі. Замість нього використовується те, що бейлі називає “електронним вікном”.

Система електронного вікна xvs наса включає в себе пару камер високого дозволу і монітор 4k. Перша камера 4k розташована зверху і трохи попереду кабіни і доповнена функцією синтетичного зору, що дозволяє пілоту штучно бачити крізь туман і хмари.

Друга камера, розташована під носом, може висуватися під час зльотів і посадок. У цьому сенсі літак повністю закритий і не вимагає ілюмінатора. Система xvs наса надає всю візуальну інформацію, необхідну пілоту для безпечного польоту.