Оптимізація оперативної пам’яті може значно поліпшити швидкість роботи комп’ютера, усунути «підвисання», і взагалі, по-оптимізувати щось дуже корисно. У даній статті я розповім про оптимізацію ОПЕРАТИВНОЇ пам’яті без використання спеціального софту. Цей спосіб придатний на ПК під керуванням Windows XP з об’ємом оперативки не менш 256 Мб.

Даний метод оптимізації оперативної пам’яті заснований на недосконалість операційної системи і прагнення її розробників уніфікувати і универсализировать її. Windows XP з’явилася ще тоді, коли я вчився в школі, і міг тільки мріяти про власному комп’ютері. З тих пір минуло вже 14 років, і до цих пір ця ОС активно використовується багатьма користувачами. З-за того, що ця система поширилася в такому тривалому періоді часу, стало необхідним зробити так, щоб вона нормально працювала, як на слабких комп’ютерах часів початку цього століття, так і на потужних сучасних. Звідси випливає, що XP працює на четвірочку на тих і на інших машинах, а адже нам треба щоб вона вела себе на відмінно на нашій сучасній машині.

Отже, суть методу оптимізації оперативної пам’яті в тому, що за замовчуванням XP записує у файл підкачки (ФП) інформацію про власному ядрі, драйвери пристроїв і деяких додатках. Розробники Windows зробили це для того, щоб заощадити фізичне ОЗП на малопотужних старих залізяках.

Як відомо, ФП зберігається на жорсткому диску. І кожен раз, коли ОС до нього звертається, відповідь приходить повільніше, ніж, якби вона зверталася безпосередньо до оперативці (було б не погано ще і дефрагментувати файл підкачки). Тому якщо обсяг оперативка дозволяє (потрібно більше 256 Мб, як було сказано, всі ці дані можна перемістити з ФП в ОЗП.

Оптимізація оперативної пам’яті починається з входу в реєстр.

  • У реєстрі знаходимо ключ HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\SessionManager\MemoryManagement\DisablePagingExecutive і ставимо його значення дорівнює 1. Це вивільняє з файлу підкачки дані про драйвери і деякі відомості ядра системи.

  • Крім цього, Windows тримає і інші відомості про своєму ядрі у файлі підкачки, тому оптимізація оперативної пам’яті ще не закінчена. Наступний крок – ключ HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\SessionManager\MemoryManagement\LargeSystemCache і ставимо теж

І на цьому оптимізація оперативної пам’яті для успішної роботи з Windows XP завершена – ми перенаправили на швидку оперативку деякі дані, збережені у файлі підкачки інертного жорсткого диска, до яких часто звертається система.